Yıldız Sarayı Tiyatrosu”nda yapılan “Hayalden Hakikate yapılan AB Yolculuğu”

res

Yıldız Sarayı Vakfı, Yıldız Sarayı  Tiyatrosu”nda “Hayalden Hakikate yapılan AB Yolculuğu” isimli konferansa ev sahipliği yaptı.

Yıldız Sarayı Vakfı’nın bu konferans özelindeki konukları arasında bulunan Baş Müzakereci ve AB Bakanı Egemen Bağış Türkiye’nin AB sürecinin aslında hayalden hakikate bir yolculuk olduğunu ifade ederek “Bizim devlet politikamız her zaman insanlarımıza daha iyiyi yaşatmak ve daha yüksek standartlara ulaştırabilmek adına kurulu olmuştur. Bu süreç Türkiye’nin farklı kesimlerinin buluştuğu platformlardan biri olmuştur. Bu süreci tarihsel olarak başlatan ve ilk başvuru yapan rahmetli Adnan Menderes’tir. 31 Temmuz 1959’daTürkiye ilk başvuruyu yapmıştır ama o başvuruyu resmileştirip Ankara Anlaşması’nı imzalayan da 1963 yılında rahmetli İsmet İnönü’dür. Türkiye’nin o günden bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün hükümetlerinin aslında bir devlet politikası olarak görüp, üzerine yoğunlaştıkları ve vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak için emek verdikleri bir süreç olmuştur. O yılların Türkiyesi bugünkü gibi değildi. 1959 Türkiyesi’nin toplam 14 üniversitesi vardı. Bugün ise 200 üniversiteye yaklaştık. O günlerin Türkiyesi’nin kişi başına düşen geliri 350 dolardı ve bugün 11 bin doları yakaladık. Fakat 25 bin dolar hedefiyle kenetlenmiş bulunmaktayız. O yılardaTürkiye’nin yıllık turizm geliri, 9 milyon dolardı. Bugün 30 milyar dolar sadece turizmden ülkemize her yıl fon aktarımı söz konusu. Bugünün Türkiyesi bu noktaya gelebildiyse, çok daha büyük hedefleri varsa ve  dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri olma konusunda bir azim sergileyebiliyorsa, bunda Avrupa Birliği sürecimizin çok önemli bir rolü var.”  dedi

5 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen konferansın ardından Baş Müzakereci ve AB Bakanı Sn. Egemen Bağış’a Saray Akademi Yıldız Kültür ve Sanat Komitesi Başkanı Sn.Arzu Enver Eroğan tarafından günün anlamına ilişkin hediye takdim edildi.