Loading...

Haber Detay

Yıldız Sarayı Vakfı Tarafından Yürütülen, Tanap Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları Kapsamında Finanse Edilen “Orhaneli Halk Eğitim Merkezi” nin Açılış Töreni Gerçekleştirildi.

  • Tarih : 3.09.2019

Yıldız Sarayı Vakfı tarafından yürütülen, TANAP Sosyal Çevresel Yatırım Programları kapsamında finanse edilen “Orhaneli Halk Eğitim Merkezi” nin  açılış töreni gerçekleştirildi.

Yıldız Sarayı Vakfı (YSV) tarafından unutulmaya yüz tutmuş geleneksel, yöresel el sanatlarını canlandırmak, yaygınlaştırmak, nesilden nesile aktarılmasını güçlendirmek, kadın ve gençleri bu alanlarda üretken hale getirip, satış zincirleri oluşturmasına katkı sağlamak, istihdam edilmelerine destek vermek üzere, TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında finanse edilen “Orhaneli Halk Eğitim Merkezi Yenileme Projesi”nin açılış töreni Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, 22 ve 24. Dönem Milletvekili, Çankaya Üniversitesi HİR Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu tarafından gerçekleştirildi. Açılış törenine E. İçişleri Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, YSV, TANAP yetkililerinin teşrifleri ve yöre halkının katılımıyla 2 Eylül 2019’da Bursa’nın Orhaneli ilçesinde yapıldı.

 Bursa Valisi Yakup Canbolat açılış töreninde yaptığı konuşmada, Yıldız Sarayı Vakfı tarafından geleneksel, yöresel el sanatlarını canlandırmak, yaygınlaştırmak, , kadın ve gençleri bu alanlarda üretken hale getirmek oluşturulan bu projenin Bursa ili ve ilçelerine katkısının öneminden bahsederek teşekkürlerini iletti.

Eski İçişleri Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Halk Eğitim Merkezlerinin ülkemize katkısının öneminden bahsederek TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında yürütülen bu proje için Yıldız Sarayı Vakfı’na teşekkür etti.

Açılış töreninde konuşan YSV Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu, Vakfın gerçekleştirdiği sanat, kültür, tarih alanındaki yayın, araştırma ve proje faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 2019’un Göbeklitepe yılı olarak ilanını müteakip, bu konuda İtalya’da gerçekleştirmekte oldukları uluslararası projeden bahsetti.

Prof. Dr. Karahan Uslu, “37 yıldır kesintisiz süren faaliyetlerimizde Anadolu şehirlerinden sonra, ilk kez ilçe ölçeğine odaklanarak, insanımıza destek verebilmek, Vakfımıza heyecan vermiştir. Diğer taraftan ilçemize yapabileceğimiz katkıyı halk eğitim merkezini yenilemek olarak tespit etmemiz, kadın ve gençleri merkeze alan bir bakışımızın olmasından ve bilhassa dezavantajlı grupların sosyalleşme, meslek, beceri edinme düzeylerini arttırma, ekonomik anlamda üretken bireylere dönüşmelerine destekleyerek, hayat kalitelerini güçlendirme arzumuzdan kaynaklanmaktadır. Ve Orhaneli deneyimimiz bu hedefimizi daha ileri götürebilecek bir ilçede olduğumuzu göstermiştir. Halk eğitim merkezinin son bir yılda 3 binden fazla vatandaşımıza ulaştığını, Bursa ilçeleri içinde en fazla kişiye eğitim veren merkez konumunda olduğunu ifade edersek, gerçekleştirmiş olduğumuz yenilenme sonrasında yıllık hizmet kapasitesinin 5000 kişiye çıkarma hedefine de ulaşacağını düşünüyor, eğiticilerimize, kadınlarımıza, gençlerimize ve elbette Orhaneli’ye sonuna kadar inanıyoruz. Ve şunu biliyoruz; bu ülke kadını, erkeği, genci, yaşlısı hep birlikte değişim ve gelişim istiyor. İş, istihdam, özgürlük ve nitelikli bir hayat talep ediyor. Bu taleplerin yetişkin düzeyindeki en önemli adreslerinden biri olan Halk Eğitim Merkezleri maksimum verimlilikle değerlendirilirse, geleceği yeniden biçimlendirmeye açılan bir kapıdır. Bu kapıdan içeri giren her katılımcı için alınan eğitimlerin devamında sadece istihdama katılma değil, girişimci de olabilme farkındalığı yaygınlaştırılmalıdır. Sadece alınan eğitimlerle yetinilmemeli Devletimizin öncelikli olarak sahiplendiği girişimcilik düzeyini arttırma hedefine uygun olarak, KOSGEB’in İŞKUR veya diğer kurum ve kuruluşlar eliyle oluşturduğu girişimcilik kurslarından, “girişimcilik belgesi” alıp, kadınlarımıza ve gençlerimize daha yüksek miktarda ve daha kolayca verilen maddi teşvik ve desteklerden yararlanıp, iş kurmak da hedeflenmelidir. Yani diyoruz ki; ne hayallerimize ne de kendimize ket vurmayalım, çünkü malum “açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez”. Dolayısıyla kadınlarımızın ve gençlerimizin kanatlanarak ülkemizin gücüne güç kattıklarını, gidebilecekleri sınırların ötesine geçtiklerini görelim diyor, yeni ufukları arzulayan tüm kardeşlerimizin daima yanında olacağımızı ifade ediyoruz.” dedi.

 Yıldız Sarayı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu tarafından Orhaneli Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu’ ya ve Orhaneli Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu tarafından Yıldız Sarayı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu’ya teşekkür plaketi takdim edildi.